Jaunumi
Droša vēnu aprūpe pandēmijas laikā

Šī raksta tēma radās, uzklausot daudzu satrauktu pacientu zvanus. Vēnu varikoze ir izplatīta un sastopama ap 600 000 cilvēku Latvijā. Ja slimība netiek laikus ārstēta, tā progresē un noved pie neatgriezeniskām sekām audos, ko vairs nav iespējams novērst, pat pilnībā izārstējot vēnu varikozi.

Decembris 2020 Autors: Dr. med. Arnolds Kadišs

Daudzi pacienti to saprot, tāpēc zvana, jo nevēlas atlikt ārstēšanu, taču baidās nākt pie ārsta. Visos masu medijos - televīzijā, radio, internetā - galvenās ziņas ir tikai par Covid – 19 pandēmiju, saslimstības un mirstības statistika. Tiek uzsvērts, ka mēs kā sabiedrība esam nelīdzestīgi, ka drīz vairs nebūs ārstu, kas varētu ārstēt pacientus un tamlīdzīgi. Šādu ziņu neproporcionāli lielais skaits sabiedrībā rada vēl lielāku diskomfortu, bailes un apātiju, kur jau tāpat valda satraukums par notiekošo pasaulē un Latvijā.

Šajā situācijā pacientiem ir svarīgi zināt, cik droši pašreiz būtu konsultēties ar vēnu ārstu un kādi piesardzības pasākumi tiek veikti vēnu klīnikā, lai apmeklējums būtu maksimāli drošs. Tāpat svarīgi saprast, kuras no ārstniecības metodēm ir pilnīgi drošas, un kuru laikā pastāv augstāki riski inficēties ar Corona vīrusu.

Dr. Kadiša Vēnu klīnikā tiek nodrošināts pasākumu kopums, lai maksimāli novērstu inficēšanās riskus. Pirmām kārtām, lai nepieļautu pacientu pulcēšanos, pirmreizējas konsultācijas, pārsiešanas un ārstēšana tiek organizēta tikai pēc pieraksta. Pacienti ierodas sava pieraksta laikā, bet ne ātrāk kā 10 minūtes iepriekš. Reģistratūrā atrodas tikai viens klients - tādējādi pacients nesatiek cilvēku, kurš bijis pirms viņa, vai to, kas ieradīsies pēc viņa. Pacientiem tiek lūgts ierasties bez pavadoņiem, izņēmums ir tikai cilvēki ar kustību traucējumiem vai bērni. Klīnikas ieejas durvis apmeklētājiem tiek atvērtas ar pults palīdzību, lai precīzi regulētu cilvēku plūsmu. Obligāta prasība veselības aprūpes iestāžu iekštelpās ir sejas maskas, ko pacients uzvelk, jau ienākot klīnikā. Uzreiz pēc ierašanās klīnikā katram pacientam tiek izmērīta ķermeņa temperatūra. Klīnikas medicīnas personāls valkā maskas visu laiku. Konsultāciju vai ārstniecisku manipulāciju laikā darbinieki lieto arī sejas vairogu, kas papildus maskai pasargā pacientu un ārstu.
Lai mazinātu inficēšanās risku, pacientam un ārstam vienā telpā nevajadzētu uzturēties ilgāk par 20 minūtēm, un tas tiek ievērots, plānojot diagnostiku un ārstēšanas plānu.

Telpu uzkopšanas plāns mainīts atbilstoši pandēmijas situācijai – tās tiek uzkoptas ar speciāliem antiseptiskiem līdzekļiem pirms darba dienas, pēc darba dienas, bet pati svarīgākā atšķirība – pēc katra pacienta apmeklējuma. Pēc tam, kad pacients izgājis no telpas, ar antiseptiķiem tiek apstrādāta kušete, krēsls, sonogrāfs, durvju rokturi un visas citas virsmas, kurām pacients ir pieskāries. Medicīnas personāls izmeklējuma laikā izmanto vienreiz lietojamos cimdus, kas tiek nomainīti pēc katra klienta. Ūdenim, tējai vai kafijai tiek izmantoti tikai vienreiz lietojamie trauki.

Iespējams, neesmu nosaucis pilnīgi visus pasākumus, kas tiek ievēroti saistībā ar epidemioloģisko plānu, un, jau izlasot visu minēto, var rasties jautājums, vai realizētais plāns nav pārlieku stingrs. Pacienta uzturēšanos klīnikā tas ietekmē minimāli, bet medicīnas personāla darba apjoms ir būtiski pieaudzis. Tomēr kopīgais ieguvums ir tā vērts, jo ārstam un pacientam rodas pārliecība, ka mēs esam drošībā.

Visbeidzot, svarīgākais, kas jāzina par ārstēšanas metodēm, kuras šobrīd veikt ir pilnīgi droši. Kvalitatīva vēnu diagnostika ir droša, ja ievēro visus iepriekš aprakstītos pasākumus. Vispusēju izmeklēšanu parasti veic 15 – 20 minūtēs. Tāpat droši ir veikt skleroterapiju, īpaši US kontrolē, kas parasti ir ārstnieciska manipulācija, lai uzlabotu veselību. Arī mikroskleroterapija, kas ilgst līdz 20 minūtēm, ir droša manipulācija. Tā kā šī ir kosmētiska procedūra, pacientam pašam jāizvērtē, kad to veikt.

Lāzerprocedūra vienai kājai aizņem līdz 20 minūtēm, un kombinācijā ar pārējiem aizsargpasākumiem to var veikt pilnīgi droši. Ja nepieciešama lāzera operācija, tās paredzamais laiks ir no 20 minūtēm līdz 2 stundām. Šajā gadījumā situācija jāizvērtē individuāli, tāpēc pacientam vispirms jānāk uz pirmreizējo konsultāciju, lai izstrādātu ārstēšanas stratēģiju pandēmijas laikā.

Pirms lāzera procedūras un operācijas visiem pacientiem bez maksas tiek veiktas Covid – 19 analīzes, tā nodrošinot papildu drošību pirms ārstēšanas.

Pilnīgi drošas ir arī pārsiešanas un mehāniskā limfodrenāža. Pārsiešanas ilgst aptuveni 15 minūtes. Mehāniska limfodrenāža gan aizņem 30 minūtes, bet procedūras laikā medicīnas personāls pastāvīgi telpā neatrodas.

Kopumā jāsaka, ka, ievērojot visus noteikumus, lielākā daļa no vēnu aprūpes pakalpojumu klāsta ir pieejama un droša arī pandēmijas laikā, ja tos neveic daudzprofilu stacionārā ar lielu pacientu apgrozījumu.

Svarīgi zināt, ka plānoti Ministru Kabineta izsludinātie papildus ierobežojumi no 3. decembra. Ambulatoro iestāžu darbu tie nekā neietekmē. Pacienti, kuri lēmuši nākt uz Dr. Kadiša Vēnu klīniku, to droši var darīt. Lai nodrošinātu pacientiem papildus drošību, šobrīd Vēnu klīnikā lemts, ka pirmreizējo konsultāciju laikā apskates telpā atradīsies tikai pacients un ārsts, lai maksimāli nodrošinātu 2+2 principu.

Mana personīgā pieredze rāda, ka mūsu sabiedrība tomēr ir līdzestīga un ievēro nepieciešamos drošības pasākumus. Kopš ārkārtas situācijas ieviešanas man nav bijis neviena pacienta, kurš būtu atnācis uz konsultāciju vai ārstēšanu bez sejas aizsargmaskas. Domāju, ka mēs visi kopā veiksmīgi pārcietīsim šo pandēmiju, daudz ko no tās secināsim un kļūsim gudrāki un mērķtiecīgāki.

Zvanīt: 27710484

Šī vietne izmanto sīkdatnes.
Sīkdatnes vāc informāciju par vietnes
apmeklējumiem, palīdz uzlabot vietnes
darbību un piedāvā aktuālu saturu un reklāmas.